- Home
- AUDIO
- VIDEO
- AKCESORIA
- UCHWYTY / STOLIKI - RTV
- LIFESTYLE
- DZIECKO
- OUTLET
- Oferta
- O Nas
- Kontakt
Aktywny subwoofer z 10" głośnikiem basowym PEERLESS - ciśnienie akustyczne do 120 dB
Subwoofer aktywny AQ Wega 54 MKIII jest zintegrowany w pudle dźwiękowym wykonanym z połączenia paneli MDF i DTD . Do dokładnego odtwarzania najniższych częstotliwości wymagana jest doskonała sztywność obudowy, dobre strojenie i wysokiej jakości wzmacniacz mocy z aktywną zwrotnicą. Dlatego w Wega 54 MKIII zastosowano przemyślaną konstrukcję odgrody w połączeniu z 10-calowym głośnikiem basowym znanej marki PEERLESS oraz modułem aktywnym własnej produkcji.
Głośnik wyróżnia się wyjątkowo dużym skokiem membrany i mocnym obwodem magnetycznym. Posiada wysoką czułość, dzięki czemu potrafi wytworzyć niezbędne ciśnienie akustyczne. Aby zwiększyć sztywność obudowy , w Wega 54 MKIII zastosowano aktywny system tłumienia drgań BDS w warstwowej płycie górnej.
Bas refleks ma kształt litery Y. Dzięki tej wyjątkowej koncepcji może mieć większą długość, a jednocześnie ścianki bass reflexu stanowią część wzmocnień pudła rezonansowego.
Zwrotnica elektroniczna i końcówka mocy umieszczono w osobnej, zamkniętej komorze. Jego elementy sterujące umożliwiają ustawienie częstotliwości podziału, regulację czułości wejściowej i przełączanie fazy. Zintegrowaną funkcję automatycznego czuwania można wyłączyć .
Subwoofer WEGA 54 MKIII zapewni każdemu kinie domowemu w salonie solidną i gęstą bazę basową . Dokładność i gęstość basu zachwycą nie tylko miłośników filmów akcji.
Z fizjologii percepcji dźwięku przez ucho ludzkie wynika, że dla takiego samego odczucia głośności przy niskich częstotliwościach wymagana jest znacznie większa moc niż wystarczająca dla średnich i wysokich częstotliwości. Najniższa częstotliwość jest również proporcjonalna do wielkości membrany głośnika i wewnętrznej objętości obudowy. Głośniki o mniejszych gabarytach nie są fizycznie w stanie przekazać najniższego basu. Rozwiązaniem jest dodanie aktywnego subwoofera – specjalnego głośnika odtwarzającego jedynie najniższe częstotliwości basowe w torze reprodukcyjnym .
Tutaj znowu rolę odgrywa akustyka i fizjologia percepcji dźwięku przez ludzkie ucho. Ucho bardzo dokładnie odbiera kierunek, z którego dochodzą dźwięki o wyższej częstotliwości. Przetrwanie naszych przodków zależało od tego, czy słyszeli, gdzie syczy wąż i gdzie szeleszczą liście pod bestią. Wysokie częstotliwości rozchodzą się w postaci wąskiej wiązki, przy średnich częstotliwościach i tak już wąska wiązka zamienia się w stożek, a niskie częstotliwości basowe rozchodzą się sferycznie. Oznacza to, że dla niskiego basu, sięgającego do około 100 Hz, nie jesteśmy w stanie określić, skąd on pochodzi.
W momencie, gdy przed słuchaczem umieścimy klasyczne głośniki pełnozakresowe (główne), a subwoofer np. za słuchaczem, przy odpowiednim ustawieniu, ucho będzie odbierało przestrzeń w pobliżu głośników głównych przed słuchaczem jako źródło dźwięku. Ten sam efekt zastosowano w wielokanałowych systemach kina domowego i można go równie dobrze wykorzystać do odsłuchu stereo w przypadkach, gdy technicznie nie jest możliwe umieszczenie dużych głośników przed publicznością. Nowoczesne amplitunery liczą na to rozwiązanie, wyposażone są w specjalne wyjście sygnałowe dla subwoofera, gdzie cała linia basu z całego nagrania jest zsumowana w jednym kanale dźwiękowym.
Rozwiązanie z aktywnym subwooferem jest również korzystne pod tym względem, że moc głównego wzmacniacza nie jest tak mocno obciążona, a aktywna zwrotnica w subwooferze kompensuje własną charakterystykę częstotliwościową subwoofera i obudowy.