- Home
- AUDIO
- VIDEO
- AKCESORIA
- UCHWYTY / STOLIKI - RTV
- LIFESTYLE
- DZIECKO
- OUTLET
- Oferta
- O Nas
- Kontakt
Nic nie zastąpi porządnego subwoofera w systemie kina domowego. Jednak, gdy przestrzeń w pomieszczeniu jest ograniczona – może pojawić się problem z jego ulokowaniem. Mierzący zaledwie 35 centymetrów szerokości, JBL Stage A100P zmieści się w każdym pomieszczeniu odsłuchowym bez ograniczania cennego miejsca. Wbudowany 150W wzmacniacz w połączeniu z sztywnym, policelulozowym 25 centymetrowym głośnikiem zapewnia nisko schodzący i zapierający dech w piersiach bas, który przeniesie kinową rozrywkę na nowy poziom. Obudowa zaprojektowana jest tak, aby była sztywna i wolna od rezonansów, dzięki szeregowi wzmocnień i użebrowań. Dwa skierowane do tyłu tunele bass-reflex zapewniają niskie strojenie subwoofera zwiększając efektywność najniższych częstotliwości.
Jak uzyskać maksimum efektu z domowego subwoofera?Pamiętaj, aby eksperymentować z położeniem subwoofera w pomieszczeniu odsłuchowym. Subwoofer jest głośnikiem specyficznym. Prawidłowo ustawiony, powinien być niemożliwy do zlokalizowania w pomieszczeniu słuchem, lecz powinien uzupełniać dół pasma kolumn z każdej strony. Należy spróbować kilku ustawień subwoofera – w rogach pomieszczenia, między kolumnami, obok kolumny, bliżej i dalej od ściany. W każdej z tych pozycji należy również zmieniać ustawienie przełącznika fazy umieszczonego z tyłu subwoofera. Okaże się wtedy, że w niektórych pozycjach subwoofer gra świetnie, a w innych jest zupełnie niesłyszalny. Należy wybrać tą, przy której brzmienie satysfakcjonuje nas najbardziej. Ustawienie filtra dolnoprzepustowego (LPF) na tylnym panelu subwoofera powinno być jak najniższe. Eksperymenty należy zacząć od najniższych wartości, stopniowo zwiększając je, pamiętając, że subwoofer powinien być niemożliwy do zlokalizowania słuchem. Jeśli pojawi się buczenie i słyszalne stanie się położenie głośnika w przestrzeni – to znaczy, że przesadziliśmy. Poprawne ustawienie w większości systemów to przedział od 40 do 60 Hz. Gain (inaczej wzmocnienie) w dużym uproszczeniu jest pokrętłem do regulacji mocy subwofera. Tak jak w poprzednim przypadku – zaczynamy eksperymenty od samego dołu skali i powoli je zwiększamy, aby uzyskać pożądany efekt. |
Nie poddawaj się, jeśli od razu po wyjęciu z kartonu głośnik nie spełnia twoich oczekiwań! Poprawne ustawienie subwoofera to proces, który może zająć kilka godzin. Do tego dochodzi czas wygrzania głośnika, który zazwyczaj wynosi kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin. Dopiero po takim czasie można uzyskać pełnię efektu z naszego nowego subwoofera.